*Kasza jęczmienna perłowa- to nic innego jak pocięty na kawałki pęczak, który potem zostaje wypolerowany. Na tle innych kasz jest najbardziej bogata w błonnik. Bardzo dobrze wpływa na obniżenie złego cholesterolu, a także korzystanie działa na metabolizm glukozy, zabezpieczając przed skokami cukru. Polecana jest cukrzykom a także osobom odchudzającym się.Kolejną zaleta jednego ze składników kaszy jęczmiennej perłowej jest korzystny wpływa na ścianę jelit. Chroni je przed nowotworami oraz stanami zapalnymi. Bogata jest również w przeciwutleniacze które mają właściwości przeciwalergiczne, przeciwwirusowe, antybakteryjne, spowalniające procesy starzenia, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, wzmacniające mięsień i naczynia krwionośne, działają ochronnie na miąższ wątroby, nerki i serce. Jak więc widzimy kasza jęczmienna jest bardzo potrzebna w naszej diecie.Unikać jej powinni jedynie chorzy na celiakię i dzieci do 10 miesiąca życia.
W moim napoju z ugotowanej kaszy wszystkie te związki przechodzą do wody, którą potem razem z ,,nim " wypijemy.
*Cytryna-zawiera dużo witaminy c, dzięki czemu wzmacnia naszą odporność. Bogactwo polifenoli sprawia że przeciwdziałają one nadciśnieniu czy miażdżycy.
*Imbir:ułatwia trawienie, łagodzi nudności, łagodzi bóle miesiączkowe, łagodzi przeziębienia, leczy migrenę, działa przeciwobrzękowo,a a także działa dobroczynnie na układ krwionośny zapobiegając zatorom.
Jak widzicie napój dobroczynnie wpłynie na Nasz organizm, a także bez obaw mogą go pić osoby odchudzające się czy na dietach- wystarczy cukier zastąpić innym słodzikiem np ksylitolem czy stewią.
Składniki:
6 szklanek wody
1 torebka 100 g kaszy jęczmiennej perłowej Kupiec
sok z 1,5 cytryny
3 łyżki cukru- lub ewentualnie wg własnego smaku
1 plaster kandyzowanego imbiru
Wykonanie:
Kaszę wkładamy w woreczku do garnka, zalewamy wodą- tyle aby zakryło kaszę. Gotujemy ok 5 minut. Po tym czasie odcedzamy wodę, kaszę płuczemy, zalewamy 6 szklankami wody, dodajemy sok z cytryny i cukier, gotujemy na wolnym ogniu do pół godziny. Po ok 20 minutach dorzucamy imbir, dalej gotujemy jeszcze te brakujące 10 minut. Po ugotowaniu odcedzamy, odstawiamy na min 2 godziny do lodówki, podajemy zimne.
Woda z gotowania kaszy ma przeważnie kolor lekko różowaty, dodatek cytryny ładnie go wybarwia.
Zaromatyzowaną odsączoną kaszę możemy użyć do przygotowania np deseru lub po prostu zjeść jako przekaskę.