wtorek, 30 sierpnia 2016

CAMEMBERT Z FIGAMI KARMELIZOWANYMI

Naszła mnie chęć na odrobinę słodyczy. Ale nie czekolady, batony i inne gotowe słodkości. Piękne, dojrzałe figi wpadły mi dziś w ręce i to własnie je postanowiłam wykorzystać do przygotowania deseru. To co że mega kaloryczny? A w  taki deszczowy dzień jak dziś najlepszy poprawiacz humoru zawsze ma wiele kalorii ;)
Składniki:
1 serek camembert
2 figi
2 łyżki miodu
Wykonanie:
Camembert grillujemy na patelni grillowej po kilka minut  z każdej strony. Na patelnię wykładamy miód, zanurzamy w nim na kilka minut kawałki fig, przewracając z jednej na druga stronę. Na talerz wykładamy ser, na niego kawałki fig, polewamy roztopionym miodem. 

Przepis bierze udział w konkursie LAYMAN OD KUCHNI – BITWA NA PRZEPISY 
http://www.layman.pl/bitwa-na-przepisy

niedziela, 28 sierpnia 2016

KOBIETY BEZ WSTYDU- RECENZJA

Ostatnie dni wakacji oprócz korzystania ze słońca, plaży, spacerów po lesie, warto też spędzić na lekturze ciekawej książki. Ja wielka miłośniczka książek kucharskich, oderwałam się tym razem od rzeczywistości za sprawą Witolda Orzechowskiego i jego najnowszej książki wydanej nakładem wydawnictwa EDIPRESSE KSIĄŻKI , ,,Kobiety bez wstydu"
 Leniwe poranki przy delikatnym słoneczku, hamak, cisza wokół i tylko śpiew ptaków... Idealne warunki sprzyjające na oddaniu się lekturze.
Czytając tę książkę wyciągałam wnioski, które tak na prawdę wiem od zawsze: My kobiety lubimy być słuchane.. Lubimy mówić, zwracać na siebie uwagę. Główny bohater Piotr, zdobywa nawet kurs psychoanalityka w Wiedniu, by profesjonalnie zająć się słuchaniem i doradztwem kobiet. Szczegółów nie będę Wam zdradzała, bo straci sens czytanie książki, ale mogę Wam zagwarantować dobrą zabawę, ponieważ jak wszyscy wiemy kobiety potrafią być tak samo mocno czarujące co i niebezpieczne. Przekonajcie się sami, jak potoczy się bieg wydarzeń... Przeczytajcie, a potem można zobaczyć film. Dużo lepiej się ogląda go po lekturze książki- polecam!

Wydawnictwu EDIPRESSE KSIĄŻKI dziękuję za ciągłe dostarczanie wrażeń czytelniczych.  

sobota, 27 sierpnia 2016

MUS CZEKOLADOWO MALINOWY

Sobotnie male co nieco na umilenie dnia porządków ;)Nie wiem skąd to się tak przyjęło, że sobota to wszelkie pranie i sprzątanie... No, ale skoro już tak jest, to niech będzie też smacznie i słodko...
Składniki:
250 ml śmietany kremówki
cukier puder- ok łyżki
tabliczka mlecznej czekolady
maliny
posiekane orzechy- krokant orzechowy CUKIETERIA
Wykonanie:
Krem: Śmietanę kremówkę podgrzać, wrzucić do niej kostki czekolady, aż się rozpuszczą. Wymieszać. Odstawić na noc do ostygnięcia. Na drugi dzień ubijamy czekoladową śmietanę na sztywno. Możemy dosłodzić cukrem pudrem.
Do salaterek lub miseczek waflowych wykładamy mus czekoladowy. Na wierzch wykładamy maliny, posypujemy posiekanymi orzechami. 

piątek, 26 sierpnia 2016

CHRUPIĄCE GOFRY

Nieodłącznym elementem lata, plaży...są gofry! Nie wiem dlaczego ale to właśnie one szczególnie zapadły mi w pamięci z wyjazdów nad morze. A tam , w szczególnie p zachodzie słońca smakują wyjątkowo ;) Ja dziś podrzucam Wam przepis na domowe chrupiące gofry, które dzięki ubitej pianie dodanej do ciasta są wyjątkowo pyszne ;) Nic tylko zajadać.
Składniki:
2 szklanki mąki tortowej Szymanowska
2 szklanki mleka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 łyżki cukru pudru
1/3 szklanki oleju Polski Olej
2 jajka
szczypta soli
Wykonanie:
Białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywno. Mąkę z mlekiem, proszkiem do pieczenia, cukrem pudrem i żółtkami miksujemy na gładko. Delikatnie za pomocą łyżki dodajemy pianę, mieszamy. Gofry pieczemy na rumiano, studzimy na kratce. Podajemy np z bitą śmietaną i sosem owocowym.
















czwartek, 25 sierpnia 2016

SOS PAPRYKOWY Z POMIDORAMI

Lato to czas kiedy pomidory i papryki pysznią się swoją czerwonością do słoneczka. Uwielbiam ten czas, kiedy te świeże warzywa są na wyciągnięcie ręki i to właśnie latem smakują najlepiej...Warto przedłużyć te chwile i przygotować zapasy na zimę...wszak tak fajnie potem delektować się tymi,,wspomnieniami " lata ;)
Składniki:
1,5 kg czerwonej papryki
10 ząbków czosnku
1 papryczka chili - z pestkami jeśli ma być ostrzejszy
250 ml przetartych świeżych pomidorów bez skóry
125 ml oleju
3 duże łyżki octu
125 ml cukru
1 czubata łyżeczka soli
1 łyzka słodkiej papryki mielonej
2 liście laurowe
Wykonanie:
Paprykę pozbawić gniazd nasiennych,( w papryczce chili nasiona można zachować),pokroić w mniejsze kawałki,  zblendować.Do dużego garnka włożyć wszystkie składniki, gotować ( sos tylko pyrka) ok 1,5 godz. Po tym czasie gorący nakładać do słoiczków. 

środa, 24 sierpnia 2016

DOMOWE OLIWY SMAKOWE

Aromatyzowane oliwy mają szerokie zastosowanie w kuchni. Do pieczenia, smażenia, do sałatek...Te kupowane kuszą różnorodnością dodatków, ale i ...są drogie. A zobaczcie jak łatwo możemy przygotować takie oliwy w  domu. Zmieniając dodatki możemy mieć takie, jakie tylko chcemy i lubimy. 
**DOMOWA OLIWA Z BAZYLIĄ I CZOSNKIEM:
Składniki:
250 ml oliwy z oliwek
2- 3 ząbki czosnku ( w zależności jak mocno ma być czosnkowa)
4-5 listków bazylii
ew. 2-3 kawałki suszonego pomidora
Ew.kilka ziaren kolorowego pieprzu zamiast pomidorów suszonych
Wykonanie:
Pomidora, ząbki czosnku oraz liście bazylii zalewamy oliwą, odstawiamy aby przegryzła ona smaki. Po kilku dniach mamy pyszną aromatyzowaną oliwę np do sałatek i sosów.
**DOMOWA OLIWA ROZMARYNOWA:
Składniki:
2 gałązki rozmarynu
kilka ziarenek kolorowego pieprzu
250 ml oliwy  z oliwek
Wykonanie:
Do szklanej butelki wkładamy gałązki rozmarynu, wrzucamy ziarenka pieprzu, zalewamy oliwą. Odstawiamy na min kilka dni żeby oliwa się przegryzła. 
Pamiętaj!!
Przy przygotowywaniu domowej oliwy, warto pamietać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
*Butelki myjemy, parzymy, dokładnie suszymy
*Zioła używamy tylko te zdrowe, bez plam i przebarwień
*Oliwę ze świeżymi ziołami przechowuj w lodówce.
*Do przygotowania oliwy możemy też użyć suszonych ziół, papryczek chili, czosnku itp. Takie z suszonymi ziołami maja dłuższy termin do spożycia.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

DELIKATNE MIELONE Z PAPRYKĄ

Poniedziałek zaczynamy czymś konkretnym.Niby proste, tak powszechne mielone kotlety, jednak w tej wersji zupełnie inne, w odmienionym smaku i konsystencji. Dzięki przechowaniu gotowych surowych kotletów w lodówce przed obsmażeniem, zyskują one niezwykłej delikatności. Spróbujcie sami. 
Składniki:
500 g mięsa mielonego
2 łyzki bułki tartej
1/2 szklanki mleka
1 cebula czerwona
1/2 czerwonej papryki
olej
mąka
1 jajko
kilka gałązek natki pietruszki
sól, pieprz, słodka papryka mielona
Wykonanie:
Paprykę oraz cebule drobno posiekać podsmażyć.
Bułkę tarta zalać mlekiem, dodać do mięsa razem z cebula i papryką. Dodać jajko i posiekaną natkę. Doprawić masę mięsną, wyrobić dokładnie. Formować kotleciki, obtoczyć  w mące i odstawić do lodówki na min 30 minut. Po tym czasie smażyć.

sobota, 20 sierpnia 2016

SERNICZKI Z BIAŁĄ CZEKOLADĄ I BORÓWKAMI

Jako, że pogoda wróciła taka , jaka powinna być w sierpniu podrzucam Wam pomysł na słodkie małe co nie co i zmykam korzystać ze słoneczka ;)
Serniczki dzięki białej czekoladzie uzyskują nowego smaczku, dodatkowej słodyczy. Borówki dopełniają całości
Składniki:
120 g sera ( może być z wiaderka do serników)
120 g mascarpone
100 ml śmietany 30%
100 g białej czekolady
łyżeczka żelatyny
Wykonanie:
Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy do niej mascarpone, miksujemy. Żelatynę zalewamy zimną wodą, kiedy napęcznieje podgrzewamy aż do rozpuszczenia, studzimy. Przestudzona żelatynę dodajemy do masy serowo śmietanowej. 
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej,ostudzić,  dodać do niej ser do sernika , a następnie masę ze śmietaną. Dobrze wymieszać. Do małych pucharków nakładać gotową masę, na wierzch wykładać borówki. 
Przepis bierze udział w konkursie LAYMAN OD KUCHNI – BITWA NA PRZEPISY
http://www.layman.pl/bitwa-na-przepisy

czwartek, 18 sierpnia 2016

GRZYBOBRANIE...METODY PRZECHOWYWANIA GRZYBÓW NA ZIMĘ- MROŻENIE, MARYNOWANIE I SUSZENIE

Lubicie grzybobrania? Ja uwielbiam ten czas spędzony w lesie..Można się wyciszyć, zrelaksować, a szum drzew i śpiew ptaków działa niezwykle odprężająco...Nie mówiąc już o aromaterapii jaką serwuje Nam natura. Także w sezonie warto wybierać się do lasu, tym bardziej, że w tym roku jagód i grzybów w lasach Podlaskich zatrzęsienie. 
Co przygotowujecie  z grzybów? Przechowujecie je na ,,potem", by potem zimą cieszy się ich smakiem? Ja owszem: marynuję i mrożę, a także suszę- na Wigilię suszone grzyby to podstawa. 
















*MROŻENIE GRZYBÓW.
Mrożę kurki, turki, opieńki, podgrzybki, prawdziwki, koźlaki. Przyniesione  z lasu grzyby dobrze oczyszczam, robaczywe wyrzucam, nie zabieram ich do domu- nie odkrajam kawałka bo reszta jest dobra. Po oczyszczeniu grzybów myję je. Mniejsze grzyby będę przerabiała w całości, większe kroję na kawałki- będą do sosów, do smażenia itp. W garnku zagotowuję osoloną wodę, wrzucam na nie grzyby, gotuję ok 10 minut, po czym osączam na sicie, studzę, przekładam do torebek ilością na jedną porcję do każdej. 
Jeśli gotuję podgrzybki do wody w której je gotuję dodaje odrobinę octu, dzięki temu spody kapeluszy nie będą ciemne. 
 Na zdjęciu mrożone kurki- będzie pyszna jajecznica
*SUSZENIE GRZYBÓW:
Małe grzyby suszę całe ( tj ich kapelusze) , tak ususzone prawdziwki z białymi brzuszkami będą świetnie się prezentować w zupie grzybowej czy innych wigilijnych daniach. Większe grzyby po oczyszczeniu kroję na mniejsze kawałki. Układam na suszarce do grzybów. Suszę do ich kruchości. Ważne aby grzyby dobrze ususzyć, tzn żeby nie były miękkie.
Na zdjęciu suszone prawdziwki.
*MARYNOWANIE:
Dary lasu w postaci grzybów możemy też zamknąć w słoiczki.Oto mój przepis na marynatę do grzybów:
zalewa na 4 słoki 0,5l :
3,5 szkl wody
1 szklanka octu
1 łyżka soli
6 łyżek cukru
12 ziela ang 
 4 liście laurowe
Oczyszczone grzyby:mogą być różne:,prawdziwki,podgrzybki,siwki,a takze inne jesienne grzyby-w przybliżeniu na taką zalewę 2 kg grzybów 
Wykonanie:
W garnuszku zagotowujemy wodę. Dodajemy ocet,sól,cukier.Grzyby oczyszczamy,wrzucamy na osoloną wodę.Do wody dodajemy 2 łyżki octu (grzybkom nie ściemnieją kapelusze pod spodem- podgrzybki,prawdziwki).Gotujemy ok.10 minut.Grzybki przekładamy do słoiczków.Do każdego sloiczka wrzucamy po 1 liściu laurowym i 3 ziela angielskie.Zalewamy gorącą zalewą.Odwracamy do góry dnem,żeby słoiczki sie zamknęły.
Na zdjęciu marynowane prawdziwki.

sobota, 13 sierpnia 2016

NA NAUKĘ NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO

Jak powszechnie wiadomo, to właśnie w wieku dziecięcym najlepiej chłoniemy wiedzę, nie bez przyczyny więc do szkół posyłamy małe dzieci. Kiedy obserwuję zmagania z nauką moich synów ( 9 i 12 lat) to niejednokrotnie zastanawiam się, jak Oni to robią, że wszystko wchodzi im do głowy tak łatwo. A najbardziej język angielski... W szkole uczyłam się języka rosyjskiego i nauka szła mi bardzo dobrze...Jako, że w tym roku przyświeca mi idea, że na nic nigdy nie jest za późno, chęć nauki języka angielskiego wydał mi się być ciekawym uzupełnieniem wolnego czasu...Zapytacie jak to? A no tak.. Beata Pawlikowska w sposób ciekawy zachęca do nauki języka angielskiego poprzez zabawę. W swej książce wydanej nakładem WYDAWNICTWA EDIPRESSE ,,Malowanka do nauki języka angielskiego z ćwiczeniami" poprzez relaks przy kolorowaniu świetnych, pokręconych niejednokrotnie rysunków uczy też słówek w języku angielskim - prostych do zapamiętania, z wyraźną wymową. 
Nawet nie wiecie jakie to wspaniałe uczucie wyciszyć,się, porwać kredki i mazaki młodszego syna, siąść pośród zieleni na balkonie i dać się porwać wyobraźni....i malować...ucząc się przy okazji. 






piątek, 12 sierpnia 2016

SAŁATKA ŚNIADANIOWA

Czasem z rana, po wstaniu  z łóżka, mimo że jestem bardzo głodna, to sama nie wiem co bym zjadła, na co mam ochotę...Nie mam chęci na kanapki, na tosty, nawet na jajecznicę...Robię sobie wtedy pożywna sałatkę z wędliną- zaspokoi głód i wniesie trochę świeżości do śniadań . Świetnie sprawdzi się jako sałatka na przyjęciu, jest lekka i bardzo smaczna.
Składniki:
1 puszka groszku z kukurydzą JAMAR
pęczek szczypiorku z cebulki dymki
15 dag wędliny drobiowej
2 ogórki gruntowe
ew. można dodać 2 jajka ugotowane na twardo
łyżka śmietany
łyżka majonezu
sól,pieprz, ulubione zioła
Wykonanie:
Na tarce o grubych oczkach tarkuję wędlinę, ogórka i jeśli dodaję to również jajka. Mieszam wszystko ze sobą, dodaję groszek z kukurydzą, posiekany drobno szczypiorek,
majonez śmietanę oraz przyprawy. Dokładnie mieszam. Najlepiej smakuje schłodzone. 

czwartek, 11 sierpnia 2016

DOMOWE PRZETWORY- MOJA KSIĄŻKA OD PRINTU

I już jest u mnie...Mam ją w swoich rękach...Moja książka. Powstała taka jak chciałam, z najlepszymi przepisami na domowe przetwory, które są w mojej rodzinie od lat i którym jestem wierna każdego roku. Do tej pory wszystkie sprawdzone przepisy trzymałam spisane w zeszycie, który bardzo często lubił się jakoś ,,gubić" i przed sezonem na przetwory musiałam go zawsze szukać. Teraz już nie będę miała takiego problemu-książka stanęła na mojej półce w kuchni pośród innych książek kucharskich. Do tego jak wyjątkowa książka..- z moimi własnymi recepturami. Zobaczcie jak ładnie można zrobić swój album z przepisami.
 Solidne wykonanie, twarda oprawa, mocne kartki i piękne kolory zdjęć. Taki foto album wykonało dla mnie PRINTU . Piszą na swojej stronie, że drukują emocje....I owszem...Te zapisane na stronach potem towarzyszą Nam przy przeglądaniu albumu. Świetne uczucie trzymać w rękach swoją książkę. Polecam każdemu.
A jeśli jesteście chętni na stworzeniu takiego albumu ze swoimi ulubionymi fotografiami, firma przygotowała dla czytelników mojego bloga świetny rabat- aż 40 zł taniej na wydrukowanie własnych emocji. Każdy pobrany kod jest ważny 14 dni i w tym czasie na stronie PRINTU ,krok po kroku stworzycie swoją książkę wspomnień. Polecam- jako prezent z okazji urodzin, rocznicy ślubu czy innego ważnego wydarzenia -będzie to niezapomniany podarunek. Warto jednak i sobie sprawić odrobinę przyjemności i wydrukować własne zdjęcia- przeglądanie ich w komputerze to nie to samo.
KOD RABATOWY DLA WAS: ( do pobrania tutaj)
http://printu.pl/lp/zmajeczkawkuchni/






wtorek, 9 sierpnia 2016

PUCH Z CZEKOLADĄ

Popularne ciasto, tym razem w wersji z czekoladą. Pychotka!
Składniki:
1/2 kg sera do sernika
2 galaretki pomarańczowe
3 łyżki cukru pudru
400 ml gorącej wody
2 Śnieżki w proszku lub 250 ml śmietany kremówki
1 szklanki mleka- do śnieżek
biszkopty do wyłożenia trotownicy
czekoladowe wiórki-CUKIETERIA

czekoladowe rurki-CUKIETERIA
tulipany z masy- CUKIETERIA
Wykonanie:
*Tortownicę wykładamy ciastkami. 
*Galaretki rozpuszczamy w 400 ml gorącej wody. Studzimy. 
*Śnieżki łączymy z szklanką zimnego mleka, ubijamy na sztywno. Możemy też w zastępstwie ubić 250 ml śmietany kremówki. Ciągle ubijając dodajemy cukier puder oraz ser. 
Następnie po trochu dodajemy wystudzoną galaretkę. Masę serową wylewamy na ciasto.Odstawiamy do lodówki do stężenia.
* Na boki ciasta wbijamy rurki czekoladowe, wierzch obficie posypujemy wiórkami czekoladowymi, układamy tulipany jako dekorację.

piątek, 5 sierpnia 2016

MIRUNA Z DIPEM PAPRYKOWYM

Przy piątku rybka musi być obowiązkowo. Zwykły kawałek upieczonej ryby możemy wzbogacić podając go z fajnym dipem, u mnie dziś paprykowy. Zobaczcie sami.
Składniki:
pól kg filetu  z miruny
sól,pieprz, słodka papryka
dip:
2 papryki
1 cebula
1 ząbek czosnku
sól,pieprz, cukier, sok z cytryny
Wykonanie:
Paprykę i cebulę ścieram na tarce o drobnych oczkach, dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, wkładam na niewielka ilość oleju na patelnię, smażę ok 4 minut doprawiam wg uznania.
Rybę przyprawiam solą i pieprzem, piekę w torebce do pieczenia ok 15 minut. Podaję z dipem paprykowym. 
Rybę upiekłam w torebce do pieczenia Gosia. Dzięki niej bez tłuszczu upieczemy soczyste ryby, mięsa, czy też pyszne warzywa. Zapraszam na stronę GOSI znajdziecie tam wiele sprytnych patentów. 

czwartek, 4 sierpnia 2016

SŁOIKI Z SERCEM- CO MOŻNA WŁOŻYĆ DO SŁOIKÓW NA WAKACJE

Ostatnio otrzymałam od Was zapytanie, o to co można zawekować do słoików, wybierając się na biwak. 
Ja przygotowując słoiki, kieruje się zasadami , które przekazała mi kiedyś moja Babcia. Słoiki przygotowuję dla mojego męża, kiedy wyjeżdża do pracy do innego miasta. Można iść do baru- powie niejeden z Was, mój mąż lubi jednak domowe jedzenie i dlatego takie słoiki z sercem mu przygotowuję. 
 W słoiki, możemy przygotować praktycznie wszystko. 
*Gołąbki w sosie pomidorowym
*Duszone kawałki kurczaka z warzywami
*Pulpeciki wieprzowe w sosie pomidorowym
*Pulpeciki drobiowe z sosem koperkowym
*Gulasz wieprzowy z warzywami
*Karkówka w sosie pomidorowym
*Flaczki
*Fasolka po bretońsku
*Leczo
*Żeberka w sosie z warzywami
*Równie dobrze możemy też zawekować zupy z wkładką mięsną.
Przygotowując słoiki z warzywami, dla pewności nie daję cebuli ( warzywa,które może skwaśnieć i zepsuć danie). Nie zabielam też sosów śmietaną, zagęszczam je mąką. Wiem, że szkoły są różne, niektórzy cebulę dają do wszystkiego, ja tylko do lecza. 
Co do wekowania słoików...Gotując np pulpety nie wyłączając garnka wkładam pulpety do słoika, gorącym sosem zalewamy i od razu zakręcam. Jeśli to ma być zużyte w ciągu tygodnia to gotuję w garnku z wodą ok 10 minut, a jeśli słoiki mają przetrwać dłużej to pasteryzację przeprowadzam trzykrotnie.
A Wy przygotowujecie jedzenie do słoików? Co najczęściej do nich wkładacie?