niedziela, 26 listopada 2017

MAŚLANY JABŁECZNIK JAK U BABCI

Pamiętam do dziś smak jabłecznika Babci. Na kruchym spodzie, z kratką, z kruszonką, a do tego  na swojskim masełku. Przepyszna. Dziś dziele się z Wami tym przepisem, abyście i Wy mogli poczuć ten smak. 
Składniki:
ciasto:
3 szklanki mąki
1 kostka masła
5 żółtek
szklanka cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
dodatkowo:
2 szklanki musu z jabłek
Wykonanie:
Mąkę przesiać, połączyć z proszkiem do pieczenia, dodać masło, posiekać dodać żółtka i cukier zagnieść ciasto. Podzielić na 2 części. Włożyć do zamrażarki. po 15 minutach   wyłożyć rozwałkowana połowę ciasta na blachę, na nie wyłożyć jabłka ,a na wierzch z pozostałego ciasta zrobić kratkę. Można do tego jeszcze posypać kruszonką. Zapiekać w piekarniku ok 40-45 minut w 180 st.

środa, 22 listopada 2017

GULASZ DROBIOWY Z BOCZKIEM I WARZYWAMI

Jeśli macie mało czasu na przygotowanie obiadu, to z pewnością możecie przygotować ten gulasz. Robi się praktycznie sam, a połączenie smakowe sprawia, że zasmakuje każdemu. To jak ? Gotujecie dziś na obiad gulasz?
Składniki:
500 g piersi   z kurczaka
200 g wędzonego boczku
1 cebula
3 marchewki
1 pietruszka
20 dag pieczarek
sól, pieprz
słodka papryka, ostra papryka mielona
listek laurowy
3 ziarna ziela ang
olej do smażenia
3 łyżki mąki
2 łyżki śmietany
Wykonanie:
Pierś z kurczaka kroimy w kosteczkę, oprószamy solą, pieprzem. Wrzucamy na rozgrzany olej, przesmażamy, posypujemy dość obficie paprykami, mieszamy. Na patelnię dokładamy posiekaną cebulę i wędzony boczek. Dokładamy też pieczarki pokrojone na małe kawałki. Przesmażamy razem ok 10 minut. W oddzielnym garnuszku wrzucamy pokrojoną w kosteczkę marchewkę i pietruszkę, dodajemy ziele ang i listek laurowy. Gotujemy ok 15 minut, po tym czasie dodajemy usmażone mięsko z dodatkami. Gotujemy razem ok 5 minut. Zagęszczamy mąką i śmietaną. 

niedziela, 19 listopada 2017

ŚWIATŁO W CICHĄ NOC

Boże Narodzenie. Magia świąt, które potrafią rozkruszyć nawet najbardziej zatwardziałe serca. Święta , które mają siłę jednania ludzi, wybaczania win, zapominania urazów. Wyjątkowe święta. I choć strażnie drażni mnie , że ledwo skończy się 1 listopada, a sklepy już oferują nam produkty związane ze świętami i choć reklamy telewizyjne typowo świąteczne w listopadzie nie ,,smakują" tak samo dobrze jak w grudniu, to za czytanie książki pani Krystyny wzięłam się mimo listopada właśnie. Uwielbiam powieści, które wychodzą spod jej pióra. Pełne ciepła, miłości, ukazujące życie takim jakie jest i dające nadzieje na to, że z każdej sytuacji jest przecież jakieś wyjście. Książkę przeczytałam w jeden wieczór. Nie mogłam się oderwać od lektury, w której każdy z  Nas może odnaleźć coś z siebie. 
Światło w cichą noc.. to opowieść z trzema wątkami.
1. Po wielu straconych latach rozłąki z Babcią przed jej domem staje Antek Milewski. Dorosły już mężczyzna, który jako dziecko przeżył rozwód swoich rodziców. Historię tego dramatycznego przeżycia znał tylko z punktu widzenia jednej ze stron konfliktu. Powrót do domu Babci po latach, po wielkim zawodzie miłosno- zawodowym, przywołuje w nim 
wspomnienia z dzieciństwa.Babcia Kalina występującą jako jedna z głównych postaci, to wspaniała osoba( jak każda Babcia). Ciepła, kochająca, pełna zrozumienia, a do tego tak wspaniale gotuje. Przez cały swój pobyt w tym domu będzie odnajdywał odpowiedzi na nurtujące go pytania. Duża w tym zasługa
właśnie Babci. Czy dowie się dlaczego ojciec zostawił go i matkę? Czy pozna tajemnice jego nieobecności w ich życiu? Odpowiedzi na pewno znajdziemy w książce. Babcia Kalina występującą jako jedna z głównych postaci, to wspaniała osoba( jak każda Babcia). Ciepła, kochająca, pełna zrozumienia a do tego tak wspaniale gotuje. 
2. Kolejnym wątkiem są sąsiedzi babci Kaliny. Trójka rodzeństwa, którym wiele lat temu w Wigilię rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Traumatyczne wspomnienia nie pozwalają celebrować świąt , gdyż nawet zapach choinki ie jej blask powoduje, że łzy same napływają do oczu. Czy miłość Magdy , najmłodszej z rodzeństwa, jest w stanie zmienić ten stan? Czy rodzeństwo jest gotowe na to , by przygotować i spędzić te święta jak należy nie uciekając jak co roku w ciepłe kraje? 
3. Ostatnim , choć troszkę ukrytym wątkiem jest bunt przykładnej żony i pani domu. To co czasami wydaje się być idealne, jest takim tylko z pozoru. Kobieta powinna być przede wszystkim kobietą. Nie można być tylko żoną i matką, trzeba w tym całym życiu znaleźć też czas dla siebie, dla swoich potrzeb, umieć tez powiedzieć,,nie". Nie możemy pozwolić na to, by sprzątanie, gotowanie, czy inne czynności dnia codziennego zabiły w nas 
kobiecość i miłość. Bo w tym codziennym życiu musimy pamiętać o tym by cementować związek każdego dnia. Miłym słowem, uczynkami, ale także spojrzeniem, dotykiem, drobnym gestem. 
Całą ta powieść czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Od samego początku chwyta za serce i ujmuje autentycznością. Tak wiele rodzin bowiem przeżywa to co bohaterowie tej książki. A my żyjemy gdzieś obok i czasem nawet tego nie dostrzegamy. A czasem ktoś obok potrzebuje może tego, by nawet
radą pomóc, by zacząć coś zmieniać w swoim życiu. 
Z wielką przyjemnością i niecierpliwością czekam na kolejne części Willi pod kasztanem. Światło w cichą noc to pierwsza część tej serii. Czekam na kolejne. 
 Autor:Krystyna Mirek
Wydawnictwo:EDIPRESSE KSIĄŻKI
Oprawa:miękka
Stron:376

sobota, 18 listopada 2017

GOFRY CYTRYNOWE Z OWOCAMI

Jesień to czas kiedy zaszyci pod ciepłym kocykiem z kubkiem ulubionej herbaty czytamy książki ( jeśli lubimy) i zajadamy się pysznościami. Najlepsze słodkości to te przygotowane w domu. Jesienią te zapachy wychodzące z piekarników, gofrownic i prodiży jeszcze bardziej pobudzają Nas do działania. Moim synom przygotowałam dzisiaj cytrynowe gofry z owocami. Zajadali aż im się uszy trzęsły. Lubię jesień ;) Za ten czas, który wspólnie razem spędzamy
Składniki:
5 jajek
150 gr. mąki 
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 
5 łyżek stołowych wody gazowanej 
100 gr. cukru 
1 starta skórka z cytryny 
Wykonanie:
 Żółtka utrzeć z cukrem aż do otrzymania puszystej masy. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia - wymieszać. Na końcu dodać ubitą pianę z białek oraz skórkę z cytryny i delikatnie, dokładnie wymieszać ciasto.
Piec na rumiano. Podawać posypane cukrem pudrem, starkowaną czekoladą oraz z ulubionymi owocami. 


Do 31.12.2017 czytelnicy mojego bloga na hasło: ZDROWA- JESIEŃ otrzymają zniżkę 10 % na produkty firmy Ambition. Ja do przygotowania tego dania, do pokrojenia owoców, użyłam noża właśnie tej firmy, który to można zakupić w  sklepie Dajar . #myAmbition
Zdrowa jesień na talerzu

wtorek, 14 listopada 2017

UDKA Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ

Jesień to czas, kiedy na stołach królują potrawy rozgrzewające. Takie , które dzięki dodatkom, przyprawom , rozgrzeją Nas , gdy zziębnięci wrócimy ze spaceru, pracy, czy szkoły. Lubię takie treściwe dania, po których głód szybko nie powraca. Takie niewątpliwie są te udka, z dodatkiem warzyw. Wspaniale rozgrzewają, ale też i sycą na dłużej. Podane z aromatycznymi ziołowymi ziemniaczkami będą świetnym obiadem. Właśnie to jest dla mnie najważniejsze w zdrowym, jesiennym posiłku. Aha...i jeszcze brak dodatków typu vegeta, czy przyprawy do zup w płynie. Z takimi dodatkami nie jest zdrowo, postawmy więc na same dobre przyprawy i do dzieła. 
Składniki:
30 dag fasolki szparagowej
4 marchewki
2 małe cebule
3 ząbki czosnku
8 pałek z kurczaka
sól, pieprz
papryka słodka, papryka ostra
zioła prowansalskie
Wykonanie:
* Pałki z kurczaka oprószamy solą, pieprzem, obiema paprykami, spryskujemy olejem, odstawiamy na kilka godzin do lodówki.
* Marchewkę kroimy w słupki, obgotowujemy ok 5 minut w osolonej wodzie , razem z fasolka szparagową.
* Na dno naczynia żaroodpornego wykładamy fasolkę i marchewkę. Na warzywa układamy pałki, wykładamy też połówki cebul oraz poprzekrawane na połowę ząbki czosnku. Oprószamy obficie ziołami prowansalskimi, delikatnie spryskujemy olejem. Pieczemy pod przykryciem ok godziny. Podajemy z całymi pieczonymi ziemniaczkami. 
Do 31.12.2017 czytelnicy mojego bloga na hasło: ZDROWA- JESIEŃ otrzymają zniżkę 10 % na produkty firmy Ambition. Ja do przygotowania tego dania, do pokrojenia warzyw, użyłam noża szefa kuchni właśnie tej firmy, który to można zakupić w  sklepie DAJAR . #myAmbition



Zdrowa jesień na talerzu

piątek, 10 listopada 2017

DROŻDŻOWE RACUSZKI JAK U BABCI

Jak już pisałam Wam nie raz, najlepiej dla mnie gotuje moja Babcia. To mój autorytet smakowy. To ona nauczyła mnie podstaw kuchni, to pod jej okiem powstawały pierwsze ciasta, biszkopty. To u Babci najlepiej smakowały drożdżowe proste do przygotowania racuszki. Zjadane na ciepło, posypane dużą ilością cukru pudru smakują do dziś. A moi synowie wręcz je uwielbiają. 
Składniki:
3 szklanki mąki Reszelskiej pszennej MŁYNOMAG
30 g drożdży
1,5 szklanki ciepłego mleka
3 łyżki cukru
1 jajko
szczypta soli
olej do smażenia
cukier puder do posypania
Wykonanie:
* Drożdże kruszymy, dodajemy cukier, 2 łyżki mąki oraz 4 łyżki mleka. Rozrabiamy. Odstawiamy w cieple miejsce, aby podrosło. 
* Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól, jajko, zaczyn, resztę mleka. Dobrze mieszamy.
* Rozgrzewamy olej. Łyżką nabieramy porcje ciasta, kładziemy na olej, smażymy na rumiano  z obu stron. 
* Gotowe posypujemy cukrem pudrem. 

środa, 8 listopada 2017

MIELONE ZRAZY Z WARZYWAMI

Mielone zrazy? Tak. Próbowaliście? Jeśli nie, to musicie koniecznie nadrobić, przy najbliższej okazji zrobić je właśnie w ten sposób. Zrazy są pyszne, podane z sosem niczym nie ustępują tym tradycyjnym zrazom. Mówię Wam - pycha!
Takie zrazy to świetny obiad na jesienny dzień, kolorowy farsz świetnie wkomponowuje się w kolory jesieni. Lubię takie jesienne, barwne dania właśnie za ich kaloryczność i to, że sycą na długo. 
Składniki:
350 g mięsa wołowego zmielonego
350 g mięsa wieprzowego zmielonego
sól,pieprz, słodka papryka mielona, majeranek
4 łyżki bułki tartej
farsz:
pół czerwonej papryki
pół żółtej papryki
3 ugotowane marchewki
mała cebula
4 ogórki kiszone
wywar do gotowania:
2 litry bulionu warzywnego
ziele ang 3 szt
liść laurowy 1 szt
sól
3 łyżki mąki
3 łyżki śmietany 18%
dodatkowo:
musztarda
8 plastrów boczku wędzonego
bułka tarta do panierki
olej do smażenia
Wykonanie:
*Mięsa mieszamy ze sobą, doprawiamy solą, pieprzem, mieloną papryką i dość obficie majerankiem, dodajemy bułkę tartą, dobrze wyrabiamy.
* Cebulę kroimy w półplasterki, resztę warzyw kroimy w słupki.
* Bierzemy porcję mięsa ( jak na kotleta mielonego). Spłaszczamy na dłoni. Smarujemy musztardą, kładziemy plaster boczku , na to wykładamy po kilka sztuk każdego warzywa-wykładamy na środek, boki pozostawiamy puste. Po nałożeniu farszu formujemy zraz. Tak postępujemy z całym mięsem. Wszystkie zrazy obtaczamy w bułce tartej, smażymy na mocno rozgrzanym oleju na rumiano z obu stron. 
*Po usmażeniu zrazy przekładamy do wrzącego bulionu, do którego dodajemy listek, ziele, doprawiamy do smaku solą. W takim wywarze gotujemy na wolnym ogniu 10 minut. Po tym czasie zagęszczamy wywar za pomocą mąki i śmietany, chwilkę podgotowujemy, sosik zacznie gęstnieć. Zrazy podajemy z sosem, z ziemniaczkami i ulubioną surówką.
UWAGA!!! Do 31.12.2017 czytelnicy mojego bloga na hasło: ZDROWA- JESIEŃ otrzymają zniżkę 10 % na produkty firmy Ambition. Ja do przygotowania tego dania, do pokrojenia warzyw, użyłam noża szefa kuchni właśnie tej firmy, który to można zakupić w  sklepie DAJAR . #myAmbition






Zdrowa jesień na talerzu

poniedziałek, 6 listopada 2017

TATARSKIE ŚLEDZIE

Czas jesienno zimowy, to idealny czas na wyhaczenie rybki. Tym razem padło na śledzika, którego podałam w towarzystwie pysznej sałatki. Kto nie próbował to niech nie żałuje, tylko do kuchni marsz i bierzemy się do roboty. Przygotowanie to dosłownie kilka chwil a efekt? Świetna zakąska, pyszna przekąska, idealne śniadanie. Zawsze smakuje wyśmienicie. 
Składniki:
1 opakowanie filetów śledziowych solonych a'la matias w oleju SEKO
pół puszki kukurydzy
pół czerwonej papryki
2 jajka ugotowane na twardo
2 cebulki dymki ze szczypiorkiem
2 ogórki korniszony z chili ( ostre)
3 grzybki marynowane
łyżka majonezu
sól, pieprz
Wykonanie:
*Filety osączamy z oleju, kroimy na mniejsze kawałki, układamy naokoło na talerzu.
*Kukurydze osączamy, paprykę kroimy  w kosteczkę, drobno siekamy cebulkę i szczypiorek. Tak samo postępujemy z grzybkami i ogórkami. Jajka również kroimy w kosteczkę. Wszystko ( oprócz szczypiorku) mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy majonez, mieszamy. Gotową sałatkę wykładamy na środku talerza, pomiędzy śledziami, szczypiorkiem posypujemy naokoło sałatki i pomiędzy kawałkami śledzia. 

środa, 1 listopada 2017

TORCIK ŚMIETANOWY Z ORZECHAMI W KARMELU

Torty, czy ciasta przekładane najprościej czyli masą śmietanową są bardzo uniwersalne, ponieważ zasmakują tak dorosłym jak i dzieciom. Jest to ,,ugodowa" masa ;) 
Ten torcik powstał dla mojej Babci na 76 urodzinki. Smakował i się bardzo podobał ;)
Składniki:
6 jajek
15 łyżek mąki
15 łyżek cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
masa:
2 kubki po 330 ml śmietany 30%
250 g mascarpone
cukier puder do smaku
dodatkowo:
2,5 szklanki posiekanych orzechów w karmelu CUKIETERIA
plus:
ozdoby na wierzch tortu- u mnie czerwone kwiaty CUKIETERIA
szklanka lemoniady do nasączenia
Wykonanie:
*Białka ubijamy na sztywno, dodajemy po jednym żółtku, ciągle miksujemy. Stopniowo dodajemy cukier , dalej miksując
* Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. Dodajemy stopniowo do ciasta, mieszając łyżką, nie miksując.
* Ciasto przelewamy do formy o śr. 25 cm, pieczemy 25 minut. Studzimy. Przekrawamy na 3 równe blaty. 
* Kremówki ubijamy na sztywno . Dodajemy mascarpone, miksujemy. Dosładzamy cukrem pudrem do smaku. 
* Każdy blat nasączamy lemoniadą. 
* Masę dzielimy na 3 części. Jedną część wykładamy na jeden blat, przykrywamy kolejnym, wykładamy kolejna porcje masę, przykrywamy ostatnim blatem. Smarujemy boki i wierzch masą, zostawiając trochę na ozdobienie. 
*Boki obsypujemy orzechami w karmelu. Na wierzchu z pozostałej masy za pomocą szprycy robimy kleksiki. Ozdabiamy wg uznania.