sobota, 6 października 2018

NALEWKA CZOSNKOWA

Czy tego chcieliśmy czy nie, nadeszła jesień. Piękna jest ta słoneczna, ciepła, pełna kolorów. Już mniej przyjemna szara, zimna , deszczowa i pełna przeziębień i chorób wokół. Nie lubię takiej jesieni, ale zabezpieczam siebie i swoją rodzinę przed niechcianymi choróbskami. Zdrowe odżywianie, pełne witamin, warzyw, owoców- to podstawa . Ważną rolę w życiu człowieka odgrywa też woda. Od kiedy w mojej kuchni, na zaszczytnym miejscu stanął dzbanek filtrujący AQUAPHOR wiem , że woda , którą dzieciaki zabierają do szkoły, czy ta której używam do przygotowywania posiłków jest zdrowa. Już nie muszę nosić zgrzewek wody do domu, teraz nalewam z kranu, filtruję dzbankiem ONYX i wszyscy cieszymy się pyszną, czysta wodą , z dodatkiem magnezu, tak potrzebnego do
 codziennego funkcjonowania. W dzbanku filtrującym Onyx znajduje się wkład B25Mg, który jest najnowszym osiągnięciem technologicznym Aquaphor. Dzięki unikalnym właściwościom materiałów filtrujących, opracowanych przez Aquaphor, wkład filtrujący nie tylko zapobiega osadzaniu się kamienia, ale również dba o nasze serce, wzbogacając wodę w magnez. B25Mg zawiera włókno Aqualen, dzięki któremu skutecznie usuwa jony metali ciężkich (np. rtęć, ołów), a także usuwa z wody m. in. chlor, fenol, pestycydy, żelazo, niwelując nieprzyjemny posmak i zapach wody. Pojemnośc dzbanka ( aż 4 litry) to dobre rozwiązanie, bo nie muszę co chwilę filtrować . 

Na bazie filtrowanej wody przygotowuję nalewkę czosnkową ( bezalkoholową), dzięki której wzmacniam odporność mojej rodziny. 
Składniki:
26 ząbków czosnku
sok z trzech cytryn
1 litr przefiltrowanej, przegotowanej wody
Wykonanie:
Czosnek przeciskamy przez praskę. Do wody dodajemy czosnek i sok z cytryny. Odstawiamy w ciemne miejsce w temp pokojowej na 3 dni. Po tym czasie przecedzamy, zlewamy do butelki, trzymamy w lodówce. Codziennie pijemy dwa razy dziennie po łyżce stołowej. Jeśli bardzo przeszkadza nam bardzo czosnkowy smak możemy dodać kilka łyżek miodu. 

2 komentarze:

  1. Bardzo skuteczny syrop, ale dam taką małą poradę, czosnku nie można kroić metalowym nożem ani przeciskać przez metalową praskę. Najlepiej czosnek pokroić drewnianym nożykiem lub plastikowym, takim z rożna. ja robię syrop w ten sposób, też jest bardzo skuteczny: 2-3 cytryny pokrojone w plastry (bez skórki). Dodaję 250 ml miodu, mieszam aż cytryny puszczą sok, dodaję pokrojony czosnek (1-2 główki) w plasterki i zalewam litrem przegotowanej ciepłej wody (40 st.C), mieszam wszystko. Po kilku godzinach można go używać. Ten syrop jest skuteczny przy początkach przeziębienia.

    OdpowiedzUsuń